Usługi w ramach Europejskiej Sieci Służb Zatrudnienia (EURES) – Послуги в рамках Європейської мережі служб зайнятості (EURES)
Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wraz z polskimi publicznymi służbami zatrudnienia i OHP przystąpił w ramach Europejskiej Sieci Służb Zatrudnienia (EURES) do projektu pilotażowego „EU Talent Pool” („Europejska Pula Talentów”).
Projekt ten umożliwia osobom z Ukrainy objętym ochroną czasową na terenie Unii Europejskiej stworzenie swojego CV oraz zaprezentowanie go zweryfikowanym pracodawcom z Polski oraz pracodawcom z UE w bazie CV na portalu EURES www.eures.europa.eu .
Projekt ten umożliwia pracodawcom polskim zarejestrowanym na portalu EURES przeszukiwanie CV kandydatów do pracy z Ukrainy, którzy posiadają uprawnienia związane z ochroną czasową na terenie Polski, w tym prawo do podejmowania legalnego zatrudnienia w Polsce.
Dodatkowo informujmy, że polscy pracodawcy cały czas mają możliwość korzystania z możliwości bezpłatnej rejestracji konta na portalu EURES i przeszukiwania zarejestrowanych w unijnej bazie CV profili kandydatów, będących obywatelami UE/EFTA.
USŁUGI EURES DLA POLSKICH PRACODAWCÓW
Sieć EURES świadczy usługi w zakresie unijnego pośrednictwa pracy oraz informowania o warunkach życia i pracy w UE i EFTA oraz wspiera pracodawców przed procesem rekrutacji, w jego trakcie i po nim.
Usługi sieci EURES dla pracodawców są ogólnodostępne i bezpłatne w przypadku świadczenia ich przez publiczne służby zatrudnienia i Ochotnicze Hufce Pracy.
Sieć EURES pomaga pracodawcom w znalezieniu kandydatów do pracy w państwach członkowskich UE/EFTA, w formie bezpłatnych usług, które obejmują:
- zapewnienie dostępu do informacji dotyczących:
- możliwości rekrutacji pracowników z innych państw UE/EFTA, wymogów i wyzwań, związanych z zatrudnieniem kandydatów z państw UE/EFTA, procedur administracyjnych przed i po zatrudnieniu
- rynku pracy w państwach UE i EFTA (krajowych i regionalnych, z uwzględnieniem informacji, gdzie są dostępni pracownicy, w jakich zawodach i branżach)
- dostępnych kursów, szkoleń i usług, wspierających integrację zatrudnionych z UE lub EFTA
- wydarzeń, organizowanych przez sieć EURES w kraju i za granicą, jak np. międzynarodowe targi pracy, Europejskie Dni Pracy i inne wydarzenia rekrutacyjne;
- dostęp do kandydatów do pracy z innych państw UE/EFTA w formie:
- publikacji oferty pracy na portalu EURES, który jest publicznie dostępny dla obywateli UE lub EFTA (w tym celu należy zgłosić się do najbliższego Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy albo zarejestrować ofertę pracy elektronicznie na stronie: www.praca.gov.pl)
- dostępu do bazy CV kandydatów do pracy na portalu EURES (po bezpłatnym zarejestrowaniu się na tym portalu)
- wsparcia przy rekrutacji pracowników z wybranych państw UE lub EFTA:
- pomoc przy przygotowaniu treści oferty pracy w języku obcym zgodnie z obowiązującymi w EURES standardami
- zebranie CV
- wstępna selekcja kandydatów z UE lub EFTA
- w miarę możliwości pomoc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych za granicą
- ułatwienia udziału w wydarzeniach organizowanych przez sieć EURES w Europie np.: międzynarodowych targach pracy, Europejskich Dniach Pracy, co zwiększa szanse na znalezienie pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach
- wsparcia przy rekrutacji pracowników przygranicznych z udziałem partnerstw transgranicznych EURES.
Pracodawcy z Polski mogą bezpłatnie korzystać z bazy danych na portalu EURES gdzie można znaleźć:
- 4 miliony ofert pracy z państw UE lub EFTA
- 1 mln zarejestrowanych CV
- 5 tys. zarejestrowanych pracodawców
- informacje o warunkach życia i pracy w państwach UE/EFTA
- kalendarz wydarzeń EURES w UE/EFTA.
Pracodawcy mogą:
- zamieszczać oferty pracy za pośrednictwem krajowych systemów informatycznych publicznych służb zatrudnienia
- stworzyć konto, aby wyszukiwać i przechowywać profile kandydatów do pracy wg rożnych kryteriów np.: kwalifikacji, doświadczenia, znajomości języków obcych
- otrzymywać powiadomienia, gdy pojawią się kandydaci do pracy odpowiadający wymaganiom pracodawcy
- wyszukiwać terminy najbliższych międzynarodowych targów pracy, Europejskich Dni Pracy oraz innych wydarzeń w UE i EFTA, związanych z rekrutacją pracowników
- przeglądać informacje i statystyki dotyczące krajowych i regionalnych rynków pracy w UE i EFTA m.in. informacje o zawodach nadwyżkowych i deficytowych.
Do dyspozycji pracodawców jest europejska platforma informatyczna do organizacji wirtualnych targów pracy pod nazwą „Europejskie Dni Pracy Online”, która umożliwia bezpośrednie połączenie się ze swojego komputera z kandydatami do pracy z innych państw UE lub EFTA, posiadającymi poszukiwane kwalifikacje zawodowe. Pracodawcy mogą tam zamieścić oferty pracy, przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne z poszukującymi pracy, uczestniczyć w czatach online, a także uzyskać wiedzę z zakresu europejskiej mobilności zawodowej.
Więcej informacji:
www:
https://eures.praca.gov.pl/jestes-pracodawca-polskim-znajdz-pracownika-w-ue
oraz na https://chrzanow.praca.gov.pl/